Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
دوشنبه, 03 آذر 1393
حامی بـــم خــرما شوید

By PLAVEB
با اطمینان پرداخت کنید
mellat.png
free2.jpg
نظر سنجی

Ads on: Special HTML
آمار بازدید
مسیر: خانه خواص درمانی بسیار خـــــرما

خواص درمانی بسیار خـــــرما

میانگین امتیار کاربران: / 7
ضعیفعالی 

خواص درمانی بسيار در خرما:


به دليل سديم کم آن (يک ميلي‌گرم در 100 گرم خرما)، براي افراد دچار فشار خون بالا که بايد رژيم کم سديم داشته باشند، مفيد است.
زندگي پرمشغله و ناراحتي هاي رواني كه ميل جنسي را در بعضي از اشخاص از بين مي برد بهترين علاجش خوردن مداو م خرما است كه ميل جنسي را باين اشخاص باز مي گرداند . در زمانهاي قديم همواره خرما را براي قدرت و انرژي بكار مي برده اند و هنوز بهترين ميوه براي بازيافتن انرژي و قدرت جواني است .


اين ميوه به خاطر داشتن منيزم ضد سرطان بوده .انرژي عضلاني بدن را تقويت مي‌کند و نيروي عمومي بدن را افزايش مي‌دهد و به علت داشتن فسفر و منيزيم موجب تقويت حافظه مي‌شود. براي شنوايي ’ بينايي ’ درد کمر ’ درد مفاصل ’ سياتيک’ درمان سينه و ريه مفيد است . تحقيقات نشان داده خرما با توجه به داشتن مقدار قابل توجه فيبر خوراکي مي‌تواند از بسياري سرطان‌ها مانند سرطان کولون و معده پيشگيري کند.


يکي از خواص خرما ملين بودن آن است. اگر 6 تا 7 عدد خرما را در 1 ليوان آب جوش خيس کرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشيد خاصيت آن را به وضوح مي‌بينيد. خاصيت ديگر خرما، خنثي کردن اسيد اضافي معده است، از آنجا که زيادي اسيد معده باعث ترش کردن و دل‌ درد مي‌شود، بنابراين هر وقت دل درد گرفتيد مي توانيد از فرمول چيني ها درطب سنتي چيني استفاده كنيد ، بدين طريق كه 2 تا 3 عدد خرماي تازه و له شده را در آب جوش بياندازيد و بعد آن را هم زده و بنوشيد . خرما را بعنوان ميوه نيز مي توانيد مصرف كنيد .


همچنين حتماً براي خواب راحت تر و آرامش بيشتر شام خود را حدود ساعت 7 بعداز ظهر خورده و قبل از خواب يك عدد خرما و يك ليوان شير گرم ميل كنيد .

خرما براي افراد سالمند و بچه ها بسيار مفيد است. سعي كنيد به جاي قند و شكراز خرما براي نوشيدن چاي استفاده كنيد و يا در طباخي از آن استفاده بيشتري ببريد . ورزش كاران به علت فعاليت زياد به طور حتم بايد ازعصرانه اي مقوي كه با خرما تهيه شده باشد، استفاده كنند ... براي مثال خرما و شير را به همراه نصف فنجان آب آناناس تازه، يك قاشق پودر نارگيل ، و يك قاشق آناناس خرد شده ، در مخلوط كن ريخته و معجون فراهم آمده را ميل فرماييد .


اعراب از قديم اعتقاد داشتند كه خرما انرژي خورشيد را گرفته و در خود ذخيره مي كنند و اين انرژي با خوردن خرما به بدن آنها منتقل مي شود .اعراب از خرماي كال نيز استفاده مي كنند و معتقدند كه اثرات درماني بسياري درد من جمله خرماي سبز تقويت كننده اعمال جنسي و انرژي زا مي باشد . حتي هسته خرماي سبز را نيز در كرده و پمادي از آن تهيه مي كنند كه براي زخمهاي آلات تناسلي بكارمي رود .


گلهاي درخت خرما نيز خاصيت دارويي دارند . طعم گلهاي درخت خرما تلخ است و اثر مسهلي درد .در ذکر خواص خرما اين سخن کافي است که روزي ظرفي از خرما را خدمت حضرت امام صادق(ع) گذاشتند، آن حضرت فرمودند: «همانا در آن شفاي دردهاست.» طبق نظر حکماي طب سنتي، جوشانده 50 گرم خرما در 1 ليتر آب، شربت بسيار مؤثري براي رفع خشونت و نرم کردن سينه است. به علاوه خرما براي درمان فلج، پارکينسون، تقويت کليه، نرم کردن مفاصل و رفع کمردرد مفيد مي باشد. در کشور هندوستان از صمغ درخت خرما براي درمان اسهال و معالجه بيماري هاي مجاري تناسلي و ادراري استفاده مي شود و از ميوه خرماي بدون هسته، براي نرم کردن سينه و به عنوان مليّن و همچنين بهبود آسم و ناراحتي هاي سينه و رفع سرفه بهره مي برند. ساير فوايد خرما شامل کمک به خون سازي (به دليل داشتن ويتامين فولات) و درمان سنگ مثانه مي باشد.

افرادي که تمايل به مصرف يک مليّن غذايي جهت کمک به انجام فعاليت هاي دستگاه گوارش به طور طبيعي دارند، مي توانند چند دانه خرما را در هنگام شب در مقداري آب بگذارند و صبح اول وقت آن را به همراه آبش ميل نمايند. اين شربت براي افراد مبتلا به رماتيسم هم مفيد است.خرما همچنين مانند ساير ميوه ها، فيبر نسبتا بالايي دارد که در رفع يبوست مي تواند مفيد واقع شود و از نظر انواع ويتامين ها مشابه ساير ميوه ها مي باشد و فرق چنداني ندارد. در واقع مزيت عمده خرما همين خاصيت انرژي زايي آن مي باشد؛ يعني در يک حجم کم، شما مي توانيد انرژي زيادي به دست آوريد: مثلاً انرژي موجود در 100 گرم خرما معادل انرژي موجود در 1000 گرم خيار، يا 500 گرم هلو يا سيب يا گلابي، يا 200 گرم انگور مي باشد.خرما مي تواند با مهار راديکال هاي آزاد، از تخريب مولکولي ناشي از اين راديکال ها جلوگيري کند. به نظر مي رسد علت ابتلاي بسيار کم ساکنان شبه جزيره عربستان در زمان هاي قبل به بيماري هايي نظير: تصلب شرايين، مرض قند و سرطان که تصور مي شود ناشي از راديکال هاي آزاد هستند، مصرف فراوان خرما باشد.

ترکييبات موجود در خرما، قادر به نابودي کامل راديکال هاي سوپراکسيدانت است. اين راديکال ها که اصلي ترين راديکال هاي آزاد در بيشتر سيستم هاي زيستي هستند، مي توانند در بدن به گونه هاي فعالي، نظير راديکال هيدروکسيل، پروکسيل و الکوکسيل تبديل شوند. شيره خرما حتي راديکال هاي هيدروکسيل را نيز نابود مي کند.
خرماي خشک

مصرف خرما يک درمان مناسب براي رفع عارضه "خستگي مزمن" و "کم خوني" به شمار مي آيد. انواع متنوع خرماي خشک شده غني از آهن مي باشد. به علاوه، تمام انواع آن داراي حجم زيادي فيبر بوده و يک منبع غذايي از نظر پتاسيم به حساب مي آيند.

خوردن 10 عدد خرماي بدون هسته به وزن 80 گرم، 10 درصد از نياز بدن به ويتامين نياسين(B3) و 5 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين هاي B1 و B2 را تامين مي کند. نياسين برطرف کننده مشکلات گوارشي، رواني و پوستي است. ويتامين هاي B1 و B2 نيز در حفظ سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند.

مصرف خرما در حفظ سلامت دستگاه عصبي، جلوگيري از شب کوري و تنش هاي عصبي موثر است.

مطالعات جديد پزشکي نشان مي دهد، خرما همچنين در ايجاد اشتها، سلامت دهان و لب ها نقش دارد و به عنوان تميز کننده کبد و کليه ها به شمار مي رود.

خرما علاوه بر داشتن خاصيت ضد سرفه و ضد التهاب مجاري تنفسي، خلط آور نيز مي باشد.

محققان توصيه مي کنند: زنان بعد از زايمان خرما بخورند.

خرما همچنين دستگاه گوارش را تقويت مي کند.

جوشانده هسته خرما براي دفع سنگ کليه و بيماري هاي مثانه مفيد است. خرما داراي چند ترکيب دارويي است که يکي از آن ها شبيه کورتن است که براي درمان کليه، التهاب و امراض عفوني موثر است.

ماليدن کوبيده گل خرما به دندان، باعث تقويت لثه مي شود و از "پيوره" و "چرک خون" جلوگيري مي کند و براي تقويت معده مفيد است و عرق آن که مانند گلاب گرفته مي شود، پيچش معده را تسکين مي دهد.

به خاطر مقادير ناچيز سديم ، بيماران مبتلا به فشار خون بالا با مصرف آن مشکلي نخواهند داشت ، مگر اينکه با مصرف نامتعادل باعث اضافه وزن در آنها شود.

بيشترين اهميت خرما به علت تامين فيبر گياهي است.به گفته دانشمندان مصري ، خوردن ? ???گرم خرما، ? ???درصد نياز روزانه بدن به نياسين را جبران مي کند.

“نياسين” برطرف‌کننده مشکلات گوارشي، رواني و پوستي است.تاثير درماني :

?- پژوهشگران مي گويند خوردن خرما به تنهايي يا همراه با لبنيات از جمله شير براي کوفتگي و خستگي مفرط ناشي از روزه گرفتن يا فعاليت‌هاي سنگين بسيار مفيد است.

?- خرما اليافي دارد که در کاهش چربي و تامين پروتئين بسيار موثر است.

?- جديدترين تحقيقات علمي بيانگر موثر بودن خرما در رفع خشونت افراد و مايه آرامش روحي آنان است.

?- به علت دارا بودن موسيلاژ و مواد پکتيک ، آرام کننده سرفه مي باشد، و اثر رفع ناراحتي هاي سينه دارد. براي اين کار از جوشانده ?? گرم در نيم ليتر آب شيريني تهيه مي کنند که براي سينه درد مفيد است.

?- تنظيم کننده فشار خون – خرما مي تواند در بهبود فلج اعضا، کمردرد و ناراحتي هاي مفاصل موثر باشد.

?- دم کرده خرما با شنبليله براي تبهاي بلغمي مفيد است.

?- مخلوط خرما با شير تازه در بالا بردن و تقويت نيروي جنسي بسيار موثر است.

?- اثرات ويتامين ها ومواد معدني خرما

- ويتامين A، براي رشد سلول ها ضروري و فعاليت سلول ها را تشديد مي کند، زيرا با کمک آن کلسيم موجود در خرما به سلول هاي بدن مي رسد.

ويتامين B، تقويت کننده و سازنده سلول هاي عصبي.

ويتامين B2، در جذب مواد هيدروکربني ساير غذاها موثر است.

آهن، بدن انسان در هر روز %?mgآهن نياز دارد که در هر ???GR خرما ?تا ? MGR آهن دريافت مي شود. بنابراين با خوردن چند عدد خرما در روز آهن مورد نياز بدن تامين مي شود. آهن ترميم کننده و سازنده گلبول هاي قرمز خون است. لذا خوردن خرما درمان کم خوني است.

منيزيم، بدن انسان روزانه نياز به MGR250منيزيم دارد و از طرفي هرGR100خرما در حدود mgr62 منيزيم دارد. بنابراين هر گاه شخص به جاي ساير مواد غذايي روزانه فقط نيم کيلو خرما بخورد تمام منيزيم بدن خود را تامين کرده است.

?- بنابر تجربيات پرفسور « bellbet» کمبود منيزيم بدن را براي ابتلا به سرطان آماده مي کند. منيزيم مقوي انرژي عضلاني ، عصبي و غدد تناسلي مي باشد. هم چنين براي حفظ سلامت پروستات و کليه ها لازم است.

منيزيم مانند فسفر فعاليت هاي فکري را تقويت مي کند. مبتلايان به ديابت (قند) مي توانند به جاي قند از خرما استفاده کنند، زيرا منيزيم موجود در خرما کار کليه ها و لوزالمعده را آسان مي کند.

??- اين ميوه به خاطر داشتن منيزم ضد سرطان بوده . براي شنوايي ’ بينايي ’ درک کمر ’ در مفاصل ’ سياتيک’ درمان سينه و ريه مفيد است .

??- براساس شواهد، در مناطقي که مصرف خرما درآنها زياد است ، اين ميوه مي‌تواند در پيشگيري از سرطان موثر باشد.

??- خرما اسيد اضافي معده را خنثي ميکند براي سالمندان و کودکان بسيار سود مند است .

??- مي گويند جوشانده خرما در شير سينه را نرم’ کليه ها را درمان ’و از التهاب و امراض عفوني و ريزش مو جلوگيري ميکند .

??- در بعضي کتاب هاي طب سنتي از خرما به عنوان خون ساز ياد شده که براي افراد ضعيف المزاج بسيار مفيد ميباشد .

??- « کورنسکي» در کتابي که در باره خرما نوشته مي گويد: «مقدار کالري خرما نسبت به قند به مراتب کمتر است ولي ارزش غذايي خرما از قند بيشتر است زيرا قند موجود در خرما، قند زنده است».

??- خرما در حالت رطب ، قسب و حتا کال نيز اثرات درماني خاص خود را دارد. قسب، گرم و خشک ، نافع استسقاء (مسکن تشنگي، قطع کننده اسهال رطوبتي و پاک کننده اخلاط سينه مي باشد.

??- اثرمعجزه آساي هسته خرما، از بين بردن تورم پلک هاي چشم است براي اين منظور پمادي از هسته خرما درست کرده و آن را روي چشم مي گذارند اين پماد براي رشد مژه هاي چشم نيز بهترين دارو است.


عصاره خرما و جلوگیری از پوسيدگي دندان

پژوهشگران دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج با همكاري بخش ميكروبيولوژي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز در مطالعه‌اي اثر خرما را بر رشد استرپتوكوك ميوتانس در محيط آزمايشگاهي بررسي كردند. براي انجام دادن اين پژوهش، پس از كشت استرپتوكوك ميوتانس، محيط‌هاي كشت حاوي خرما با استفاده از ميوه، شيره و عصاره خرما با غلظت‌هاي متفاوت تهيه و ميكروارگانيسم استرپتوكوك ميوتانس در اين محيط‌ها كشت داده شد. بر اساس اين بررسي، پس از 24 ساعت استرپتوكوك ميوتانس در محيط‌هاي با غلظت كم خرما رشد اندكي داشت اما با افزايش غلظت خرما ميكروب‌ها نتوانستند در محيط كشت رشد كنند. به گفته پژوهشگران كشورمان، با توجه به اثر بازدارندگي خرما از رشد استرپتوكوك ميوتانس مي‌توان از خرما براي كاهش ميزان بروز پوسيدگي دندان استفاده كرد.منابع:  , farsika.ir , pezeshk.us , irteb.com , parsiteb.com , tebyan.net , wikipedia.org

 

 

آخرین بروزرسانی (پنجشنبه, 23 تیر 1390 ساعت 06:13)

 
bamkhorma-banks.jpg
BAMKHORMA